برنامه ریزی فروش برای فروشندگان- شماره 48 مجله بازاریاب بازارساز

 

بعد از مدتها که به دلیل مشغله ی کاری و زندگی نتوانستم به طور مرتب مقاله داشته باشم ،در این شماره ی بازاریاب بازار ساز با همت جناب فیضی عزیز (منظور از همت، پیگیری بسیار زیاد است) مقاله ای در مورد برنامه ریزی فروش برای فروشندگان آماده کردم.

بخشی از این مقاله به این صورت است:

 

برنامه ریزی را می‌توان یکی از مهمترین بخشهای کار و کسب دانست. حتی در زندگی عادی هم، حرکت طبق برنامه و هدف مشخص،  میتواند سریعتر و راحت تر ما را به نتیجه برساند.

به همین دلیل نمی‌توان هیچ شرکتی را که قصد و هدف از تشکیل آن، کسب سود باشد مشاهده کرد که برای فعالیتهای خود، برنامه ای نداشته باشد.

ممکن است آن شرکت برنامه‌ی استراتژی مدون و طبق اصول علمی نداشته باشد یا برنامه‌ی ده ساله‌ی خود را مکتوب نکرده باشد، اما حتماً می‌داند که تا پایان سال، چند واحد کالا باید بفروشد یا اینکه در پایان هر ماه، حداقل فروش جهت پرداخت هزینه ها، چقدر باید باشد.

پس اصولاً بدون برنامه و هدف، نمی‌توان موفق باشد.

در شرکتهای مختلف و به خصوص در شرکتهای پخش، تعیین هدف ماهیانه و تحقق آن، مبنای پرداخت پورسانت فروش است.

همان مساله ای که در اکثر مواقع ، هم باعث نارضایتی تیم فروش و هم باعث نارضایتی تیم مدیریتی است.

از یک طرف، تیم فروش هدف های تعیین شده را غیرواقعی، زیاد ، غیرقابل دستیابی و … میداند و از طرف دیگر، تیم مدیریتی نیز تیم فروش به کم کاری، عدم رعایت منافع شرکت و … متهم می شود.

اما تکلیف فروشندگان در این میان چیست؟

هر تصمیمی که بین تیم فروش و تیم مدیریت اتخاذ شود، نهایتاً این فروشندگان هستند که باید با فروشِ متناسب با هدف، خود را در چرخه‌ی پورسانت و شرایط تعیین شده قرار دهند و بدین ترتیب، از حداکثر حقوق و مزایای قابل دریافت، بهره‌مند شوند.

سوالی که اینجا مطرح می شود این است که چطور باید همه‌ی موارد دخیل در پورسانت را به گونه ای رعایت کرد تا علاوه بر تامین رضایت تیم مدیریتی و تیم فروش، پورسانت متناسب با فعالیت های انجام شده را نیز به طور کامل دریافت نمود؟

با ذکر یک مثال، سعی خواهم کرد تا درباره‌ی موضوعات گفته شده ، راه حلی ارائه کنم.

 

 

 

برای خواندن کامل این مقاله و همچنین مقاله های دیگر یا اشتراک مجله می‌توانید به سایت www.marketingshop.ir مراجعه کنید یا با شماره‌های ۰۲۱۶۶۴۰۸۲۵۱ و ۰۲۱۶۶۴۲۳۶۶۷ تماس حاصل کنید.

 

 

 

مطالب مختلفی در کانال تلگرام هوش تجاری و داشبوردهای مدیریت وجود دارد که پیشنهاد میکنم آنها را نیز ببینید

https://t.me/management_dashboard

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*