مفهوم جدید بی سوادی

شاید برای خیلی از ما، سواد داشتن یک امر بسیار معمول باشه و وقتی ازمون میپرسند که سواد داری یا نه؟خیلی سریع جواب میدیم. و در حین جواب دادن، نگاههای عاقل اندر سفیه به سوال کننده میکنیم که مگه میشه الان کسی بی سواد باشه؟

پس بابت اینکه از این گمراهی خارج بشیم ، ببینیم که تعریف سواد و آدم با سواد از نظر یونسکو، چیه:

تعریف سواد از نظر یونسکو

آدم با سواد رو به این صورت تعریف میکنه : 

“با سواد، کسی است که بتواند از خوانده ها و آموخته های خود، تغییری در زندگی خود ایجاد کند”

در این تعریف 4 آیتم کلیدی وجود داره

خوانده ها

آموخته ها

تغییر

زندگی خود

1-خوانده ها

هرچیزی که خوانده می شود از کتاب و مجله، تا سایت های اینترنتی و حتی پیام رسان ها.  

باید تغییری در زندگی شما بدهد. متاسفانه زمان بسیار زیادی که در نرم افزارهای پیام رسان صرف می شود، عموماً در کانالهای بی ارزش یا کانالهای خبری غیرمعتبر صرف می شود که وقت باعث اتلاف منابع شما خواهد شد.

2- آموخته ها : شما میتوانید از هر کسی و هرچیزی ، بیاموزید. این آموخته ها را باید به کار ببرید وگرنه فایده ای نخواهند داشت.

3-تغییر

شاید کلیدی ترین کلمه، کلمه ی تغییر باشد. شما باید بتوانید تغییر کنید. هر روز اتفاق جدیدی در سطح بین الملل و در کشور می افتد. از نوسانات نرخ ارز تا جنگ تجاری بین چین و آمریکا. این موارد ، باعث تغییراتی میشوند که ما را هم تحت تاثیر قرار میدهند.

بهترین کار ، استفاده از تغییرات است وگرنه هیچ کسی نمیتواند در برابر تغییر، تا ابد ایستادگی کند. همانطور که دیگر درشکه برای رفت و آمد( به غیر از موارد تفریحی) استفاده نمی شود یا اینکه دیگر اسبها در جنگ، نقشی ندارند، و شمشیرها به وسایل تزئینی مبدل شده اند.

به قول معروف ؛ فقط تغییر است که تغییر نمیکند.

4- زندگی خود: تمامی موارد را باید در زندگی خود به کار ببرید. مساله ی اصلی اینجاست که نمیگوید شما اگر نتوانید زندگی دیگران را بهبود ببخشید، بی سواد هستید. بلکه میگوید شما باید در زندگی خود تغییر کنید .

در خاطرم هست مدیر آی تی شرکتی که بنده هم در آنجا مشغول به کار بودم ، در مورد هر موضوع جدیدی ، هوش تجاری ، نرم افزار گزارش گیری یا … میگفت که این مساله را ما داریم بررسی میکنیم و نتایج آن را خواهیم گفت. تا انتهای دوره ی کاری بنده در آن شرکت، من هیچ نتیجه ای را ندیدم. فقط و فقط بررسی بود.

تعداد بسیار زیادی زونکن و کاغذ و گزارش پرینت شده

به نظر ِ همه، آن فرد، فرد بسیار بی سواد و کار ندانی بود. زیرا خروجی ای نداشت و از علم خود استفاده نمیکرد.در ناخودآگاه همه ، بهتر بود که از او چیزی به غیر از موارد روتین خواسته نشود زیرا قادر نبود تصمیم بگیرد . مسلماً دوره ی مدیریتی کوتاهی نیز داشت.

دلیل این مساله هم واضح بود. تغییری دیده نشد.

من بهرنگ بینش هستم طراح سیستمهای هوش تجاری و داشبوردهای مدیریتی تخصص اصلی من طراحی برای شرکتهای پخش و توزیع و فروش است

2 نظر

  1. عالی بود سایت خوبی دارید و به من کمک خوبی کرد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

18 − 17 =