تعهد سخت است و متعهد بودن اصل است

dr dargi

 

 

مطلبی در کانال تلگرام معلم بازاریابی (دکتردرگی) نوشته شده بود.

https://telegram.me/parvizdargi

با این عنوان

 

تعهد سخت است و متعهد بودن اصل است.

 

جمله جالبی بود و باعث فکر شد.

با توجه به اینکه اتفاقات زیادی در تعهدات در بازار ما می افتد که بعضی مثبت و بعضی منفی هستند.

حتماً شنیده ایم که فلان بازاری بعد از اینکه قول فروش محصول را به قیمت x ریال داد، متوجه شد که مثلاً از روز قبل از آن ، قیمت کالا بالا رفته است.اما او به احترام قولی که داده بود، حاضر شد که ضرر کند، اما زیر تعهد خودش نزند.هرچند این تعهد، سخت بود

اما از طرف دیگر خاطره ای که خودم دارم و درهنگام خرید منزل مسکونی برایم پیش آمد.

خانه ای را دیدیم و دوباره بازدید کردیم و سر قیمت هم به توافق رسیدیم. صبح زود من از محل کارم مرخصی گرفتم و از بانک پول گرفتم(یک سوم مبلغ خانه) و رفتم به بنگاه مسکن

نکته جالب اینجا بود که قیمت روزانه تغییر میکرد. صاحب ملک به راحتی تلفن زد (البته بعد از اینکه ما نزدیک یک ساعت معطل شدیم و ایشان جواب تلفن را نداد) که من قیمت بالاتری را میخواهم. اگر میخواهید، که بیایم وگرنه من برایم ارزش ندارد که خانه ام را بفروشم.

آن فرد اصل تعهد را زیر سوال برد.

و من فکر نمیکنم که دو سه میلیون تومان آن زمان که حدود ۵% قیمت خانه بود، چندان  کمکی به او کرده باشد. چون این فرد مسلماً با فردی همانند خودش معامله خواهد کرد.

در حالیکه من چند روز بعد، خانه ای را خریدم که برخلاف خانه قبلی، پارکینگ هم داشت و در محله ی بهتری بود و نوساز تر نیز بود.

 

اینجاست که “تعهد سخت است و متعهد بودن اصل است.” برایم معنایی دیگر دارد.

متاسفانه رسیدن سریع به سود، باعث شده که اصل تعهد زیر پا گذاشته شود. به همین دلیل است که میینم کسب و کارهای زیادی به وجود می آیند و سریعاً هم از بین میروند.

اینجاست  که دلیل ضرر و زیان افرادی را متوجه می شویم.

اینجاست که میفهیم چرا مشتریان، دوست دارند با یک ویزیتور خاص کارکنند و با دیگران خیر و حتی با قیمت های خیلی پایین تر نیز حاضر نیستند که طرف معامله شان را عوض کنند.

 

 

 

من بهرنگ بینش هستم طراح سیستمهای هوش تجاری و داشبوردهای مدیریتی تخصص اصلی من طراحی برای شرکتهای پخش و توزیع و فروش است

دیدگاهی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلد های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

4 × 1 =